Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur : 9 Basit Adım

Zaman, kaynaklar, öncelikler… bunlar, hedefleriyle uyumlu bir sosyal medya stratejisi geliştiren markaların zorlukları. Aslında,  işletmelerin% 50'si bir 2018 raporuna göre bir stratejisinin olmadığını itiraf ediyor .

Yine de, bir strateji uygulanmadan, markanızın sosyal medya çabalarının YG'sini ölçmek neredeyse imkansızdır. Peki nereden başlıyorsun? İşte, işletmeniz için bir sosyal medya stratejisi oluşturmayı öğrenmek için bilmeniz gereken her şey:

DENETIM YAPMAK

Gözden kaçan ilk adımla başlayalım: denetim.

Bir denetimin temeli basittir: ilk önce tarihsel performansınıza bakmadan etkili bir strateji oluşturamazsınız. Başarılı bir denetim, izleyicilerinizin kim olduğunu, ne tür içerikten hoşlandıklarını (sevmediklerini) ve markanızın kanalları arasında ne kadar aktif olduğunu size söyleyecektir.

Denetim yapmak için bu şablonu kullanabilir veya kendiniz bir tane oluşturabilirsiniz. İşte içermesi gerekenler:

- Profil bilgileri (ad ve URL)
- Takipçi sayısı
- Kadansı yayınlama
- Kitle demografisi
- Katılım ölçütleri
- En iyi performans gösteren yazılar (yayın türü, katılım, URL)
- En kötü performans gösteren yayınlar (yayın türü, katılım, URL)

Şirketinizin sahip olduğu her kanal için bu bilgiyi sağlamanız gerekir.

Size yapışan verileri not alın. Konferansta konuşan CEO’nuzun bir videosunun kaç defa görüntülendiğine şaşırdınız mı? Belki hedef kitlenizin ne kadar genç olduğunu veya çok sayıda takipçinizin belirli bir ülkeden olduğunu bilmiyordunuz. İlerlemek için sosyal medyayı ne kullanmak istediğinizi tanımlamaya başladığınızda, bu bilgilerin tümü kullanışlı olacaktır.

HEDEFLERI BELIRLE + METRIKLERI OLUŞTUR

Sosyal medya denetiminizi yaptıktan sonra, markanızın ne yaptığını ve nerede gelişebileceğini daha iyi anlamanız gerekir. Şimdi hedeflerinizi belirlemeye başlamanın zamanı geldi. Ekibinizin önümüzdeki yıl başarmayı hedeflediği en önemli şeyleri ve bunları desteklemek için sosyal nasıl kullanabileceğinizi düşünerek başlayın.

 

Belki de ekibinizin odağı farkındalığı arttırmak, karmaşayı azaltmak ve satışları arttırmaktır. Bu durumda, aşağıdaki gibi hedefleri göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz: müşteri ile sosyal ilişkideki katılım oranını% X artırmak, X müşteri adayı oluşturmak ve trafiğin% X'ini şirket web sitesine yönlendirmek.

Hedeflerinizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı genel ölçütler şunlardır:

- Nişan
- Erişim
- Tıklamalar
- Takipçiler

Tüm stratejinizi önümüzdeki yıl için belirlemeniz gerektiğini düşünmeyin. Birkaç odaklanmış hedefle başlayabilir, ardından momentum kazandıktan sonra karışıma daha fazla şey ekleyebilirsiniz.

REKLAM ÖĞESIYLE HIZALA

Bu aşamada yaratıcı desteğinize göz atmak çok önemlidir. Yeni seri fikirleri hayal etmek ve gönderi sıklığınızı arttırmayı planlamak kolaydır, ancak gerçekte sizler için mevcut olan kaynaklar tarafından kısıtlanmışsınızdır.

Sosyal medyayı destekleme kapasitelerini anlamak için tasarım ve içerik ekiplerinizle sohbet edin. Belirlediğiniz hedefler ve daha geniş şirket hedeflerini nasıl destekledikleri konusunda yürüyün, böylece herkes aynı sayfada olur, sonra da teslim edilebilirler konusunda bir süreç üzerinde anlaşırsınız.

Yalnız uçuyorsanız, ilgi çekici sosyal medya grafikleri oluşturmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araç vardır .

TAKTIKLERI KURMAK

Hiçbir strateji, taktik olarak nasıl uygulanacağına dair kesin bir yol tutuşu olmadan tamamlanmaz.

Bu, içerik denetiminizin sonuçlarının gerçekten ortaya çıktığı yerdir. Denetim, örneğin, Instagram takipçilerinizin markanızın ürünleri ile ilgili yayınlarla en çok ilgilendiğini ortaya çıkarsa, bu platformu yeni bir ürün veya hat tanıtmak için kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sürdürülebilir giyim perakendecisi Everlane bunu gerçekten iyi yapıyor.

“ReNew” hattının lansmanını kolaylaştırmak için Instagram Stories'i kullandılar. İşe yarayan basit bir kampanyaydı. Neden? Takipçilerine istediklerini verdi: Son satırlarının bir önizlemesi. Ayrıca, lansmanı, markanın sürdürülebilir bir moda lideri olma misyonuna bağladılar. Çok basit, marka çok.

 

Diyelim ki Facebook için hedeflerinizden birinin, şirketinizi kendi alanında bir düşünce lideri olarak kurmak için bu platformu kullanmak olduğunu belirledik. Bu amacı gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz bir taktik, kuruluşunuzda çalışanlarınızın yer aldığı ve sektörünüzle ilgili konuları tartışan aylık bir soru-cevap serisi yayınlamaktır.

Taktikler, sosyal medya stratejisinin “nasıl” olduğunu. Sosyal medya hedeflerinizden en az birine (ancak ideal olarak çoklu) bağlı olmalı, gerçekçi olmalı (istek uyandırıcı değil) ve sosyal medya stratejinizi harekete geçirmeli.

ARAÇLARINI SEÇ

Stratejinizi optimize etmek ve çabalarınızdan gerçek değeri elde etmek için bir sosyal medya yönetim aracı ve bağlantı yönetimi platformu kullanmanızı öneririz.

Katılım, markanın sosyal medyadaki başarısının hemen hemen önemli bir ölçüsü olduğundan, tıklama verilerini izlemek inanılmaz derecede faydalıdır. Birçok pazarlama ekibi (urlagi dahil), kanallar arası kampanyaları gerçek zamanlı olarak ölçmek için urlagi Kampanyalar kullanır. İçeriğinizin sosyal kanallarınızda nasıl performans gösterdiğine dair bir fikir verir, böylece çabalarınızı nereye geri çekeceğinizi ve katlayacağınızı bilirsiniz.

Yayınlandı: 7.11.2019 12:09