Anahtar Kelime Araştırması Yapmak, Markanızın Seosu için Kritik Bir İlk Adımdır.

Ama önce ne var? Anahtar kelime araştırması, insanların web sitenizi veya rakiplerinizin sitelerini bulmak için arama motorlarında kullandığı popüler terimleri ve ifadeleri tanımladığınızda yapılır.

Bu, sonuçta, hedef pazarınızdaki kişilerin aradığı arama terimlerini ve bu bilgileri kullanmak istedikleri formatı belirlemede yatmaktadır. Bitly'de, anahtar kelime araştırması yaparken üç aşamalı bir süreci takip ediyoruz.

HEDEFLEMEK ISTEDIĞINIZ TERIMLERIN BIR LISTESINI OLUŞTURUN

Daha geniş SEO stratejinizi tanımladıktan sonraki ilk adım (Moz'daki SEO uzmanları, bunun nasıl yapılacağı hakkında kapsamlı bir yazı hazırladılar), hedeflemek istediğiniz veya hedef pazarınızın aradığını düşündüğünüz bir terimler listesi oluşturmaktır. 

Örneğin, Bitly'de her zaman sıralamak istediğimiz birkaç terim “URL kısaltıcı” ve “bağlantı kısaltıcı” dır. Bunlar, kim olduğumuzu ve bir platform olarak ne yaptığımızı ve bu terimleri arayanların aradıklarını söyler. bizimki gibi bir servis.

Listenizi başlatmanın püf noktası onu potansiyel müşterilerinizin bakış açısından düşünmektir. Sunduğunuz ürün veya hizmetleri nasıl ararlar? 

Son olarak, işinizin tüm yönlerini kapsayan bir liste oluşturmaktan korkmayın. Örneğin, Bitly'de, etkileyicilerin ve işletmelerin, markalı bağlantıları kullanarak tutarlı ve ayırt edilebilir bir marka deneyimi sürdürmelerine yardımcı oluyoruz, bu nedenle anahtar kelime listemiz, insanların işimizin bu yönleriyle ilgileniyorlarsa arayacakları terimleri içerir.

BU LISTEYI GENIŞLETMEK IÇIN BIR ANAHTAR KELIME ARAŞTIRMA ARACI KULLANIN

İkinci adım, bu listeyi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak genişletmektir. 

En popüler olanlardan biri, Google’ın , girdiğiniz herhangi bir şeyle ilgili aylık arama hacminin yanı sıra, ilgili terimleri öneren ücretsiz anahtar kelime keşif aracıdır .

Bir anahtar kelime aracı, orijinal terimlerinizin türevlerini keşfetmenize, terim grupları oluşturmanıza ve daha belirgin anahtar kelime öbekleri üzerinde daraltmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar kelime araştırması yapmak için kullanabileceğiniz diğer popüler araçlar şunlardır:

 

Moz
SEMRush
Anahtar Kelime Aracı

 LISTENIZI DARALTMAK IÇIN REKABETÇI ARAŞTIRMALAR YAPIN

Anahtar kelime araştırma son aşaması, listenizi rekabetçi araştırmalarla daraltmaktır. 

Bu sadece rakiplerinizin web sitelerini ziyaret etmek ve ne yaptıklarını görmek anlamına gelir. Hangi terimleri hedeflediklerini ve ne tür içerik oluşturduklarına bakın. Bu araştırma size, içerik stratejinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı anahtar kelime türünün bir listesini vermeli veya daha önce bulunduğunuz anahtar kelimeyi yinelemelidir. 

Bazı anahtar kelimeler çok rekabetçi olacak, bu yüzden daha fazla kişi aradığı için sıralamada daha zorlar. Bazıları markanıza niş olacak, bazıları ise genellikle uzun veya üç kelimelik aramalar gibi sorular veya “uzun kuyruklu” arama cümleleri olarak bilinir. 

Stratejinizde her üç anahtar kelime türünün bir karışımı olması en iyisidir. 

MARKANIZIN SEO STRATEJISI HAKKINDA CIDDI OLUN

Yayınlandı: 5.11.2019 07:30